Pazartesi, Haziran 29, 2015

Kitaplarla Karışık

Hello,

Son yıllarda Ahmet Ümit okumuyordum ama kuzenim ve başka birkaç kişi baya övünce aldım Beyoğlu'nun En Güzel Abisi'ni. 3-4 gün gibi bi sürede de bitirdim. Fena bir kitap değildi ama bayıldım dersem yalan söylemiş olurum. Benim açımdan tahmin edilebilir bir sona sahipti. Tabi bu kitabın mükemmel ayrıntılara sahip olmasına engel değil. Gezi, Beyoğlu ve azınlıklarla ilgili çok güzel göndermeler, hikayeler ve tarihi bilgiler vardı. Bu açıdan etkileyici olduğunu söylemezsem haksızlık olur. Özellikle ramazanda, oruç eşliğinde okuduğum için, sürükleyiciliği zaman geçirmem için çok işe yaradı. Okuyunuz, zaman kaybı değil derim.

Bu aralar elimde, David Gilmour'dan Film Kulubü var. Henüz bitirmedim ama okuduğum kısmı beklentimin biraz altında kaldı diyebilirim. Kitap bakarken sürekli elim gidiyordu ama vazgeçiyordum. Ahmet Ümit'le birlikte alayım dedim ama bakalım sonu nasıl çıkacak. Oğlu okulu sevmeyen baba ona, kendisiyle haftada 3 film izlemesi koşuluyla okulu bırakabileceğini söylüyor. Birlikte film izlemek bir nevi okul oluyor çocuk için. Bu konuyu ailenin hayatının akışı içinde anlatıyor kitap. Sonunda, kitapta adı geçen tüm filmlerin bir listesi var. Onu da değerlendirmeyi düşünüyorum.

D&R'ın 5 TL günlerinden kendimi uzak tutuyordum ama, bu kez de annem hadi seç ben alayım dedi. Ne zamandır tanışmak istediğim Ayfer Tunç ve Oya Baydar ile tanışmaya karar verdim ben de. Oya Baydar'dan O Muhteşem Hayatınız ve Ayfer Tunç'tan Dünya Ağrısı'nı aldım. Her yıl 5 TL günlerinde kaçırmadığım ve bayıla bayıla okuduğum Marc Levy'den de Dostlarım Aşklarım'ı kaptım. Gerçi ona annem el koydu önce ben okuyayım diye ama olsun. O kadar çok kitap aldım ki, aslında yıl sonuna kadar kitap almasam okuyacak kitabım var hatta belki daha bile çok ama durduramıyorum kendimi. Tatil için almayı planladığım üç kitap var üçü de Unutma Dersleri'ni bayıla bayıla okuduğum Nermin Yıldırım'ın kitapları. Unutma Beni Apartmanı, Rüyalar Anlatılmaz ve Saklı Bahçeler Haritası. 3 günlük bayram tatilinde hangi birini okuyacaksın demeyin. Tatile giderken ve bayramlarda kitap almak bende hastalıktır. Hele hem bayram hem tatil birleşmişken bu üç kitabı almamak olmaz.

Hem bayram hem tatil demişken, bayram tatilinde Barko ve kardeşim Turgut'la Akçay'a kaçıyoruz. 3 gün de olsa hepimize iyi gelecek. Oradaki bir arkadaşımız sağolsun Ayvalık-Cunda-Kaz Dağları turu yaptıracak bize. Biraz da deniz güneş oldu mu, mis.

Son olarak acil bir konuyla ilgili duaya ihtiyacım var. Anlatacağım. Sonra.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder