Salı, Şubat 03, 2015

12 Öfkeli Adam


Selam blog,

Yine hafta sonu çok yoğundu. Temizlik, misafirler falan. Ama 2 hafta öncesinden Fatih Reşat Nuri Sahnesi'ndeki 12 Öfkeli Adam oyununa bilet aldığımız için cumartesi akşam, gittik yorgun argın. İyi ki de gitmişiz. Oyun inanılmaz güzeldi.

Adından da anlaşılacağı gibi oyun, filmden uyarlama. İlk dönem aldığım Liderlik ve Liderlik Yaklaşımları dersinde sık sık bu filmin konusu geçmişti, hatta internetteki listelerde de karşılaştım ama izlememiştim. Oyundan sonra dedik ki, filmi izlememiz lazım hemen.

19 yaşında bir genç. Babasını öldürmekten yargılanıyor. Jürinin vereceği karara göre, elektrikli sandalyeye gönderilecek. Jüri 12 kişi. İlk oylamada 11 kişi suçlu, 1 kişi suçsuz diye oy kullanıyor. 11 üye gayet emin, gencin suçlu olduğundan. Suçsuz olduğu yönünde oy kullanan üye ise, herhangi bir olayın doğruluğundan veya yanlışlığından %100 emin olunamayacağını söyleyerek, kanıtları ayrıntılı şekilde incelemek için diğer üyeleri ikna ediyor. Kanıtlar incelendikçe, ne kadar yüzeysel ve ön yargılı oldukları, olduğumuz çıkıyor ortaya...

Oyunculuklar da en az hikaye kadar etkileyici. Kaçırılmayacak bir oyun. Şuradan bilgi alabilirsiniz.

Bu arada Dot'un son oyunu İki Kişilk Yaz'ı da başlar başlamaz izledik ama, yazmadığımı fark ettim. En kısa sürede yazacağım. Gittim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder