Cuma, Ocak 17, 2014

DOT TİYATRO / Makas Oyunları-2

 (Kaynak: twitter.com/dottiyatro) 
Makas Oyunları-2'yi izledik Barış'la dün akşam. İlkinin yazısında ( şurada ) ne kadar beğendiğimden ve ikincisi için ne kadar heyecanlı olduğumdan bahsetmiştim. Bloğumu okuyan 3-5 kişi Dot Tiyatro'yu ne kadar sevdiğimi ve her oyunları için ayrı ayrı ne kadar sabırsızlandığımı anlamıştır artık. Benzerlerine veya diğer tiyatroların işlerine göre çok yukarılarda bir oyun olmuş Makas Oyunları-2. Beğenmedim dersem haksızlık olur ama ilkiyle veya son bir kaç yıldır oynanan Dot Oyunları'yla kıyasladığımda en az beğendiğim oyun oldu. Bunları söylerken haklarını yemek istemediğim iki isim var ama: İbrahim Selim ve Pınar Töre. Bu iki muhteşem insan her oynadıkları oyunda insanı büyülüyorlar.

Makas Oyunları-2, 3 kısa oyundan oluşuyor: Ev Ekonomisi, Bedel ve Köy.

Ev Ekonomisi: Borçları sebebiyle oldukça zor durumda olan bir kadın ve onu bu durumdan kurtarmak için yüzdüğü denizin %20'lik bir kısmını bile satmayı teklif edebilecek muhasebecisi... Kapitalizmin daha ne kadar yüzsüzleşebileceğini soruyor. Esin Harvey borçlu kadını, Ezgi Bakışkan muhasebeciyi, Deniz Türkali de kadının ananesini canlandırıyor.

Bedel: Pınar Töre ve Mert Öner'in karı-kocayı oynadığı oyun bir markette geçiyor. Sıradan bir market değil ama akla gelebilecek en sıra dışı şeylerin bile satıldığı bir market. Bedelinin ödenmesi karşılığında istediğiniz her şeyi satın alabilirsiniz. Pınar Töre'ye hayran olmamak imkansız. 3 oyun içinde en çok beğendiğim oldu Bedel.

Köy: Küçük bir köy karakolu. Köyde her şey yolunda, suç oranları düşmüş öyle ki insanlar arabalarını kilitlemiyor bile... Gizem Erdem ve İbrahim Selim bir çavuş ve komiseri canlandırıyor. Tam nöbet değişimi sırasında köyde işler çığırından çıkıyor. Avrupa'yı iki kez çıplak olarak dolaşan ve bu sürede 6 yıl hapis yatan Çıplak Adam'ın kabilesi köyün etrafını sarıyor. Kurallar, kanunlar, emniyet çemberinde yetişmiş komiser adeta sudan çıkmış balığa dönüyor. Köy'de çok güldük komiserin haline, daha doğrusu kendi halimize ama verilmeye çalışılan mesajın anlatımını abartılı buldum biraz. İbrahim Selim ve Gizem Erdem'i daha önce Öksüzler'de de izlemiştik, uyumları o zaman da harikaydı ama İbrahim Selim bu kez bambaşkaydı.

Ev Ekonomisi ve Bedel ayrıca videolarla destekleniyordu. Video desteğini son zamanlarda izlediğimiz oyunlarda daha çok görmeye başladık, hoşuma gidiyor. Ayrıca müzikleri söylemeden geçemeyeceğim. Özellikle Bedel ve Köy'ün müzikleri muazzamdı. Makas Oyunları-1 kadar vurucu değil belki ama Makas Oyunları-2 de görülmeye değer...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder