Salı, Aralık 03, 2013

DOT TİYATRO / Makas Oyunları-1

2010 yılında İngiltere'de başlayan bir projede yönetmenler, seçkin oyun yazarlarından güncel siyasi olaylara yönelik kısa oyunlar yazmalarını isterler. Proje her yıl yeni ülkeler ve yazarlarla gelişir. Yazılan oyunlar isteyen herkes tarafından oynanabilir.

Dot Tiyatro, Makas Oyunları'nda bu oyunlardan yaptığı seçkileri sunuyor. 4 oyundan oluşan Makas Oyunları-1'de 4 HARİKA kısa oyun var. Sezon boyunca 3 tane daha hazırlanacak, hatta Dot Tiyatro da kendi kısa oyunlarını yazacak ve oynayacak.

Makas Oyunları 1'de oynanan 4 kısa oyun Şişman Adam, Bazı Şeyler Çok Saçma, Pankart ve Hassas.

Şişman Adam, her krizden bir şekilde paçayı sıyıran ve karlı çıkan Şişman Adam'ın yani kapitalizmin hikayesi. İbrahim Selim'in anlatımı ve seslendirmesiyle video destekli olarak oynanıyor oyun. Kapitalizmin işleyişini gayet basit ve net şekilde anlatıyor, diyor ki: hepimiz bir şekilde kapitalizmin parçasıyız, parçası olmak durumunda hatta zorundayız ama esiri olmamalıyız.

Bazı Şeyler Çok Saçma, polis teşkilatının işleyişinin saçmalığından bahsediyor. Daha annesinin karnında cinayetle suçlanan bir bebek, milyarlarca dolar aklamakla suçlanan bir evsiz ve daha nice saçma suçlama. Neden Peki, çünkü hiçbir suç cezasız kalamaz. Pınar Töre ve Enis Arıkan iki polisi, Deniz Türkali de cinayetle suçlanan bir kadını canlandırıyor.

Pankart, 60 yıl önce ve şimdi devrim hayaliyle yola çıkmış 2 çiftin hikayesi. Devrim mümkün mü, mümkünse bu savaşarak mı olacak? 60 yıl önce de şimdi de tek hayal daha iyi bir dünya ama nasıl?
Günümüzde yaşayan çifti Elvin Aydoğdu/Ezgi Bakışkan ve Su Olgaç, 1950'lerde yaşayan çifti de Tuğçe Altuğ ve Can Şıkyıldız oynuyor.

Hassas'ın hikayesi ise şu: ekonomik kriz sebebiyle yapılan bütçe kesintilerinden şehirdeki akıl hastaneleri de nasibini alır ve kliniklerden biri kapanır. Terapi gören hastalardan biri, Jack, gecenin bir yarısı, gizlice terapistinin evine girer ve terapistiyle olayları konuşmaya başlar. Artık yatakların altından çıkmanın zamanıdır çünkü her-şey bom-bok de-ği-şim şart! Oyunun yazarı, bütçe kesintilerini protesto etmek için iki kişinin oynaması gereken bu oyunu tek kişinin oynamasını istiyor. Jacki'i Tuğrul Tülek canlandırıyor, terapisti ise repliklerin duvara yansıtılmasıyla seyirciler seslendiriyor. Sadece seslendirmekle kalmıyor, mimiklerle de destekliyor.

İnanılmaz bir deneyim. 4 oyunun hepsi birbirinden güzel ve gerçekten düşündürücü. Dot tiyatro her yıl daha da aşıyor kendini. Son 3 yıldır, oynadıkları her oyunu ilk sezonunda bir şekilde izliyoruz ve şimdiye kadar, daha az sevdiklerimiz olduysa da beğenmediğimiz hiç olmadı ama Makas Oyunları özellikle Gezi'den sonra bir başka anlamlı, bir başka güzel. 2,3 ve 4 için, hangisi olacak bilmiyorum ama özellikle Türkiye'deki duruma yönelik yazılıp oynanacak olan için şimdiden çok heyecanlıyım. İmkanı olan herkes gidip görmeli.

Son olarak, Dot Tiyatro'nun yaptığı onurlu hareketi de buraya not düşmek istiyorum. Kültür Bakanlığı'nın yardımını reddetti Dot Tiyatro. Sebebini de aşağıda çok güzel açıklamış. Her zaman biraz pahalı olmuştur benim için Dot oyunları ama hep hakkını vermiştir, şimdi daha da rahat içim helal olsun.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder