Pazartesi, Mayıs 27, 2013

26.05.2013 / İstanbul Akvaryum

Dün öğleden sonra uzun zamandır görmek istediğimiz ama bir türlü denk getiremediğimiz İstanbul Akvaryum'a gittik Barışcan'la. İnanılmaz merak ediyorduk, çok sevdik ama hayal kırıklığına uğramadık dersem yalan olur.

Girişte biletlerle birlikte digital guide aldık ve akvaryumun gezdiğimiz tüm kısımlarının hikayelerini dinledik. Böylece gördüklerimizin neler olduğunu, orada neden bulunduğunu ve gerçek formlarının bulundukları yerlere nasıl geldiklerini öğrendik. Özellikle Antartika bölümünde küresel ısınma ve etkilerini anlatabilmek için muazzam bir sistem yapmışlar. Küresel ısınma bu hızla devam ederse dünyanın hangi şehirlerinin, hangi yılllarda sular altında kalacağını görebiliyorsunuz. Tarihler tabii ki net değil ama tahminler gerçeğe yakınmış. Küresel ısınma bu hızla devam ederse İstanbul 2480 yılı civarında sular altında kalacakmış. Ürperdim.

İnanılmaz güzellikte, büyüklükte ve çeşitlilikte balıklar vardı. Büyülendim resmen renkler karşısında. Tabii ki yalnızca balıklar değil, mercanlar, su bitkileri vs. de çok etkileyiciydi. Kocaman köpek balıkları, müren balıkları, vatozlar, balon balıkları, ismini bilmediğim belki 1000 çeşit balık gördük.

Şimdi de bizi çileden çıkaran kısımlara geleceğim. İnsanlar kesinlikle akvaryumu gezmeye gelmemiş. Orada fotoğraf çekip / çekilip evde bakmak için gelmiş. Balıklara bakan ya da yazıları okuyan  o kadar az insan vardı ki şoka girdik. İnsanlar ya facebook için profil fotoğrafı çektiriyor ya da balıkların dibine kadar gidip 'flaşla' fotoğraflarını çekiyor ki flaş kullanımı yasaktı (Flaş bazı balık türlerinin ölümüne sebep olabiliyormuş). Fotoğraflar internette de var, madem öyle evinizde baksaydınız demekten kendimi alamadım çünkü bizi de engellediler bunları yaparken ve çileden çıktık. Uyarıları dikkate almayan ve çocuklarını ortalığa salanlardan bahsetmiyorum bile. İlk zamanlarda aktif olan bir çok küçük bölüm tahrip edildiği için görme şansımız olmadı.

Bir de şu konuda hayal kırıklığına uğradık. Akvaryumda Pasifik Okyanusu bölümündeyiz ama üst katta Marmara Denizi bölümünde gördüğümüz balıkların aynılarını görüyoruz. Biz gitmeden önce her bölümde oraya özgü balıkları göreceğimizi sanmıştık. Düşündüğümüz gibi olsa çok daha etkileyici olurdu bence.

Bu kadar çok canlı çeşidini ve böyle bir konsepti görmek gerçekten çok güzeldi. Fiyatlar da makul,ben çok çok sevdim, imkan varsa görmek lazım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder