Perşembe, Aralık 27, 2012

Dot Tiyatro / Altın Ejderha

Dot Tiyatro'nun son oyunu Altin Ejderha'yı izlemek için bir ay önceden almıştık biletlerimizi. Dün akşam merak içinde gittik Maçka G-Mall'a. İzlediğim Dot oyunları içinde seyirci kapasitesi en az olan oyundu Altın Ejderha. Genelde sahnenin üç tarafı seyircilerle dolu olurdu ama bu kez seyirci sahneye sadece karşıdan bakıyordu.


Altın Ejderha, diğer tüm Dot oyunları gibi benzeri olmayan bir komedi. Oyun 70 dakika sürüyor, nasıl geçtiği anlaşılmıyor bile. Kadınlar erkek, erkekler kadın oluyor, oyunu oynayan 5 kişi ortalama 10-15 kişiyi canlandırıyor sanırım, o kadar renkli. Altın Ejderha isimli bir Thai-Çin restoranında ve bu restoranın bulunduğu binada yaşananları anlatıyor oyun.


Ece Dizdar'a İki Kişilik Bir Oyun'da hayran olmuştum zaten, bu oyunla hayranlığım zirve yaptı. O nasıl bir ses tonudur, o nasıl bir oyunculuktur anlayamadım. Oyundaki diğer oyuncular: Köksal Engür, Deniz Türkali, Enis Arıkan ve Saim Karakale. Benim oyundaki bir diğer favorim de Köksal Engür ve muhteşem spor ayakkabıları.


Bu sezon Dot'da izlediğim 3. oyun Altın Ejderha. Bildiğim kadarıyla 2013'te bir oyun daha gelecek. İzlediğim 3 oyun içinde en az etkilendiğim oyun oldu diyebilirim bu oyun için ama başka oyunlarla kıyaslandığında yine zirveye çok yakın yerlerde olur kesinlikle. Oyunla ilgili çıtamı düşüren nokta son 10 dakikasındaki bana abartı gelen sahneler ama ağustos böceği üzerinden verilen mesaj daha bariz verilemezdi sanırım.

Gidin görün serimize devam etmiş oluyoruz bu durumda. Dot Tiyatro'da izleyip de görmezseniz bir şey kaybetmezsiniz dediğim oyun olmadı henüz zaten.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder