Cumartesi, Kasım 17, 2012

DOT-İKSV / İki Kişilik Bir Oyun

 

Dot-İKSV işbirliğiyle hazırlanan İki Kişilik Bir Oyun'a gittik geçtiğimiz pazartesi. İlk kez bir oyunun Prömiyerine gitmiş olduk. Hem çok sevdiğim tiyatrocuları etrafımda sohbet edip bir şeyler içerken görmek, hem de oyun tek kelimeyle mükemmeldi. Bileti taa ekim ayının ortalarında almıştım kaçırmamak için, Barış'ın doğum günü hediyelerinden biriydi hatta.

İki Kişilik Bir Oyun, sadece pazartesi günleri,ikisi kadın ikisi erkek 4 kişiden dönüşümlü olarak ikişer kişinin oynadığı 35 dakikalık bir oyun. 2 kadın, 2 erkek oyuncudan bazen 2 kadın, bazen 1 kadın 1 erkek, bazense 2 erkek oynuyor oyunu. Kocaman demir bir ağa takılmış oyuncular, bir ilişkiyi anlatıyor o kısacık sürede. İlişki başlıyor, ilerliyor ve bitiyor mu bitmiyor mu söylemeyeceğim. Oyunun bence en önemli özelliği, oyuncuların konuşmalarının tek kelimelik oluşuydu. Çıkışta Barışla biz de denedik, tek kelimelik sohbetler de yeterli geliyor bazen anlaşmak için.

Bülent Erkmen ve Aslı Mertan sms'le yazmış oyunu, çok garip geldi başta ama bir o kadarda keyifli olduğunu düşünüyorum şimdi. Belki de bu yüzden doğaldı konuşmalar, bakışmalar, mimikler. Çok şanslıydık biz o akşam çünkü prömiyer olması dolayısıyla oyunu önce Pınar Töre ve Ece Dizdar, sonra Ece Dizdar ve Tan Temel oynadı. Kesinlikle çok farklı bir his, 2 kadının ilişkisi olarak bakmakla bir kadın bir erkeğin ilişkisi olarak bakmak. Oyunun ortaları gibi Ece Dizdar'ı seçerek Barışa ben bizim ilişkimizde buyum bazen dedim. Çok garipti ve inanılmaz etkiledi beni. Uzun uzun yazmak istiyorum ki unutmayayım hissettiklerimi.

Süper de bir uygulama yapmışlar, bir gösterim için aldığınız bileti saklayıp, başka bir oyun için rezervasyon yaptırırsanız bir kez daha izleme hakkınız oluyormuş. Yani dönüşümü görme şansı var herkesin. Bence kesinlikle en az 2 kez görülmeli. Belki bir kez daha gideriz diye konuştuk hatta biz. Fırsatınız varsa mutlaka görün derim. Oyun sadece 12 kez oynanacakmış hem de. Limited Edition yani. Son olarak oyunun metnini ve yazılma hikayesini anlatan tasarımı çok hoş bir de kitap basılmış, kaçırmadık aldık biz de. Çok güzel düşünülmüş bence.

Bu arada, harika bir olayla bitirmek istiyorum. 29 Kasım için Hakan Günday ve Murat Daltaban'ın katılacağı Roman Sayfalarından Tiyatro Sahnelerine söyleşisine gidiyoruz. En sevdiğim yazarlardan birini göreceğim, sesini duyacağım ve umarım Piç'i, Kinyas ve Kayra'yı imzalatabileceğim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder